Węglik spiekany nie jest już rzadkim surowcem, chociaż czasem trudno jest go pozyskać. Z racji swoich właściwości jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle. Do czego? Jakie produkty są z niego wytwarzane? Czy złom węglika spiekanego można odsprzedać i na tym zarobić? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Do czego wykorzystywany jest węglik spiekany?
Znajduje zastosowanie w przemyśle elektromaszynowym, chemicznym, samochodowym czy wydobywczym. Dodatkowo dzięki swojej wytrzymałości oraz możliwości pracy z wysoce twardymi materiałami węgliki spiekane znajdują zastosowanie w innych gałęziach przemysłu. Można je znaleźć także w większości narzędzi stosowanych w obróbce ubytkowej czy plastycznej, a także wykorzystywanych w górnictwie czy pracach drogowych.
Nietypowe zastosowanie węglika
Bardzo chętnie z właściwości węglika korzysta branża medyczna, a nawet coraz popularniejsze stają się rozwiązania, w których jest wykorzystywany dla branży kosmetycznej.
Właściwości węglików spiekanych – w jaki sposób pozyskuje się węglik?
Węglik spiekany to wysokojakościowy i odporny na ścieranie materiał narzędziowy. Pozyskiwany jest on przy pomocy metody metalurgii proszkowej z węglików metali, np. wolframu, tytanu i rzadziej tantalu, niobu, cyrkonu lub chromu. Procedura ta polega na sprasowywaniu i wygrzewaniu ich sproszkowanej postaci, a nie jak bywa to w przypadku klasycznych stopów, na topieniu ich w wysokiej temperaturze.
Węglik spiekany – gdzie szukać?
Najczęściej są to:
- Płytki skrawające – mogą być dostosowane do różnych rodzajów obróbki i materiałów, co czyni je wszechstronnym narzędziem w warsztatach i przemyśle.
- Frezy monolityczne – jak również coraz częściej spotykane końcówki w postaci dokręconej wkładki – są stosowane tam, gdzie najważniejsze znaczenie ma precyzja skrawania i nienaganny wygląd materiału poddanego obróbce. Tego rodzaju narzędzia znajdują zastosowanie między innymi w obrabiarkach górnowrzecionowych i centrach obróbczych CNC.
- Matryce – wykonane z węglika spiekanego są wykorzystywane w procesie tłoczenia do formowania materiału. Dzięki dużej wytrzymałości skutecznie radzą sobie z nadawaniem metalowym arkuszom pożądanego kształtu. Takie zastosowanie jest często stosowane m.in. w branży automotive przy produkcji karoserii.
- Wiertła – są stosowanie głównie w branży przemysłowej, medycznej i kosmetycznej. Z materiałów tych tworzy się narzędzia, między innymi takie jak koronki czy świdry przeznaczone do wiercenia skał, gipsu, węgla, soli kamiennych, rud żelaza, granitów, kwarcytów czy pirytów. Narzędzia te znajdują zastosowanie w górnictwie oraz podczas prowadzenia robót drogowych. W medycynie wykorzystuje się węglik spiekany do produkcji wierteł stomatologicznych i chirurgicznych.
- Walce do drutu (najczęściej można spotkać z dodatkiem Ni) – cały walec z twardego stopu jest szeroko stosowany w stojakach do wykańczania i wykańczania szybkich walcowni walcówki.
Poza wymienionymi wyżej węglik występuje również w postaci proszków i szlamów pochodzących z produkcji narzędzi jak i z ich regeneracji lub ostrzenia.
Złom węglika spiekanego – od czego zależy cena na skupie złomu?
W przypadku skupu węglika spiekanego podobnie jak i pozostałych materiałów ceny często fluktuują niezależnie od wartości giełdowych wolframu oraz kobaltu. Bardzo ważnymi elementami wpływającymi na aktualną wartość węglika spiekanego są popyt jak i sytuacja gospodarcza na świecie.
Dzięki odpowiednim narzędziom oraz współpracy z największymi koncernami recyklingowymi w Europie jesteśmy w stanie na bieżąco określać wartość tego materiału. Na naszej stronie internetowej w dziale cennik można więc w łatwy sposób uzyskać informację o aktualnej wartości skupu różnych rodzajów tego towaru.
Aktualna cena węglika spiekanego
Chcesz odsprzedać złom węglika spiekanego w skupie złomu? Sprawdź aktualne ceny w Volhartmetal:
Węglik spiekany – gdzie szukać? Czy warto oddawać surowiec pod recykling?
Odpowiedź na to pytanie jest w nim zawarta. Złom węglika spiekanego trafia do recyklingu, tj. po obróbce wraca on do obrotu, by służyć jako surowiec do wyrobu nowych narzędzi. W ten sposób przysługujemy się planecie, chroniąc jej cenne zasoby naturalne.
Ponadto na odsprzedaży złomu węglika możesz nieźle zarobić. Znasz już aktualne ceny, także jeśli chcesz go odsprzedać, skontaktuj się z nami:
e-mail: biuro@volhartmetal.pl
tel.: +48 531 870 905
tel.: +48 721 681 975