2. maja nieczynne. Życzymy udanej majówki!
Kilka elementów metalowych wykonanych z surowca jakim jest miedź pobiał

Miedź pobiał: Kompleksowy przewodnik po właściwościach, zastosowaniach i cenach na skupie złomu

Miedź pobiał inaczej zwana miedzią pobielaną to surowiec bardzo często pochodzący z recyklingu kabli. Jego cechą charakterystyczną jest to, że ten rodzaj miedzi jest pokryty cyną lub niklem. Zawiera niewielką domieszkę aluminium, mosiądzu oraz cyny lub srebra. Ma kolor srebrny, zbliżony do miedzi posrebrzanej. Czystość tej miedzi powinna być na poziomie min 97%.

Klasyfikacja złomu miedzi – czym charakteryzuje się miedź pobielana?

Miedź pobielana zachowuje wiele cech typowych dla miedzi, takich jak jej przewodność elektryczna i cieplna, trwałość oraz odporność na korozję. Jednak dzięki procesowi pobielania, miedź ta zyskuje dodatkowe cechy. 

Przewody miedziane cynuje się przede wszystkim z uwagi na chęć poprawy jakości ich działania oraz wydłużenia żywotności. Wystawienie miedzi na działanie powietrza sprawia, że kabel stopniowo może utracić swoje właściwości przewodzące i stawiać coraz większe opory. Pokrycie go cynowym stopem lutowniczym niweluje to ryzyko, w efekcie czego kabel przez dłuższy czas zachowuje oryginalne parametry techniczne.

Złom miedziany – dlaczego cynuje się miedź?

Drugą przyczyną, dla której tak często wykonuje się cynowanie przewodów z miedzi, jest chęć wzmocnienia struktury kabli. Pokrycie ich cyną zmniejsza elastyczność przewodów, a co za tym idzie – ułatwia wykonanie prac montażowych układu elektronicznego czy innego złącza.

Gdzie pobielana miedź  znajduje zastosowanie? 

Miedź pobielana jest wszechstronnym materiałem, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od dekoracji wnętrz po projektowanie graficzne. Jej elegancki wygląd, trwałość i możliwość dostosowania do różnych potrzeb sprawiają, że jest ceniona przez projektantów, rzemieślników oraz producentów. 

Dzięki miedzi pobielanej można ozdobić swoje wnętrza wyjątkowymi elementami, a biżuterię czy przedmioty codziennego użytku nadając im niepowtarzalny charakter. Najczęściej występuje w postaci posrebrzanego drutu miedzianego lub rur w instalacjach elektrycznych.

Szpula z taśmą, na której znajduje się miedź pobiał

Podstawowa klasyfikacja złomu miedzianego – jak rozpoznać miedź pobiał?

Miedź ma przewodność energetyczną i charakteryzuje się brakiem namagnesowania. Przez to najczęściej stosowana jest  w oprawie przewodów od instalacji elektrycznej, zaś w celu upewnienia się warto zastosować sprawdzenie magnesem o dużej wytrzymałości, z racji tego, że nie jest ona magnetyczna.

Wskazówka!

  • Wygląd zewnętrzny: Miedź pobielana ma matowy, biały lub srebrny wygląd, który wyróżnia ją od czystej, lśniącej miedzi. Powierzchnia może być lekko odbarwiona lub zmatowiała.
  • Kolor pod warstwą: Jeśli podejrzewasz, że przedmiot może być pokryty miedzią pobielaną, sprawdź za pomocą szlifierki kątowej. W miejscach, gdzie ściera się na zewnątrz warstwa i widać oryginalny miedziany kolor – mamy wtedy do czynienia z miedzią pobielaną.
  • Oznaczenia lub znaki: różne elementy wykonane z miedzi pobielanej mogą mieć oznaczenia, lub znaki producenta, które dotyczą wykończenia miedzi.
  • Test magnetyczny: Miedź pobielana zwykle nie jest magnetyczna, więc opakowanie magnetyczne może być dołączone do innych metali, takich jak stal lub żelazo.

Klasyfikacja miedzi – ceny na skupie złomu za miedź pobiał

Najlepszym sposobem na poznanie ceny za dany rodzaj miedzi, jest wejście na naszej stronie w zakładkę cennik. Poniżej przedstawiamy ceny miedzi również w tabelce.

Trwa pobranie danych z giełdy London Exchange, abyśmy mogli zaproponować najlepsze ceny surowców w tym momencie. Prosimy o 5 sekund cierpliwości.Miedź to surowiec sprzedawany w skupach złomu w różnej formie tj.: miedź niesort, wióry, miedź kawałkowa, silniki, przewody elektryczne, płaskowniki, sprzęt AGD czy odpady z budownictwa. Każdy rodzaj jest inaczej wyceniany, co wynika z zawartości miedzi. 

Jeśli jednak masz problem z identyfikacją danego rodzaju miedzi, a chcesz zarobić jak najwięcej, to pozostajemy do Państwa dyspozycji, odpowiemy na każde pytanie.

e-mail: biuro@volhartmetal.pl  

tel.: +48 531 870 905

tel.: +48 721 681 975

skup węglika spiekanego

7 powodów, dlaczego warto mieć stałego odbiorcę złomu

Dowiedz się, dlaczego znalezienie jednego partnera może uratować Twój biznes.
Zobacz więcej artykułów

Solidne artykuły o metalach i nie tylko

Dla nas metale znaczą więcej, dlatego poświęciliśmy im nasz cały blog.