Mosiądz to dwu lub wieloskładnikowy stop, głównie na bazie miedzi z dodatkiem cynku. Metal ten jest odporny na korozję, trwały i posiada wysokie właściwości mechaniczne, ma także atrakcyjny wygląd. To dlatego sprzedaż złomu z mosiądzu może być interesującym źródłem dodatkowych dochodów. Poznaj tajemnice mosiądzu i sprawdź ile kosztuje kilogram mosiądzu na skupie złomu w 2024 roku.
Gdzie znajdziemy mosiądz?
Mosiądz przede wszystkim wykorzystywany jest w branży przemysłowej, ponieważ posiada on znakomite właściwości użytkowe, jak również technologiczne. Surowiec ten może mieć nieco inne właściwości, a tym samym zastosowanie – zależy to głównie od składu chemicznego. Jedne stopy będą bardziej podatne na obróbkę skrawaniem, inne zaś będą miały lepsze właściwości plastyczne.
Dobra cena złomu mosiądzu – skąd wynika? Z szerokiego zastosowania!
Wykorzystywany jest również do produkcji armatury, a także elementów maszyn w branży samochodowej, okrętowej, chemicznej czy elektrotechnicznej. Jest on bardzo często stosowany do wytwarzania elementów ozdobnych w przemyśle metaloplastycznym. Obecnie coraz częściej zamiast dodatku ołowiu, stosuje się dodatek arsenu i właśnie takie połączenie sprawdza się przy produkcji elementów, które mają kontakt z wodą pitną, a także monet, klamek, balustrad czy kłódek.
Typowe zastosowanie mosiądzu
Przykładem zastosowania mosiądzu mogą być specjalne sześciokąty. Pręty tego typu stosuje się między innymi do stawiania konstrukcji, takich jak balustrady balkonowe i tarasowe. Są to bardzo mocne elementy, które są podstawą wielu konstrukcji potrzebujących wyjątkowego wzmocnienia.
Rodzaje złomu mosiądzu:
- Mosiądze dwuskładnikowe (stopy miedzi i cynku; są podatne na obróbkę plastyczną na zimno)
- Mosiądze ołowiowe (z dodatkiem ołowiu, przez co stopy stają się sztywniejsze i nadają się do obróbki na zimno)
- Mosiądze specjalne (z dodatkiem cyny, aluminium, manganu, niklu lub krzemu)
- Mosiądze wysokoniklowe (stopy miedzi, cynku i niklu z dodatkiem manganu; są sprężyste i odporne na korozje).
Jakie czynniki decydują o cenie za mosiądz na skupie złomu?
Cena produktów i materiałów wytworzonych z mosiądzu jest inna w zależności od wielu czynników, związanych przede wszystkim z sytuacją rynkową surowców.
- Rodzaj surowca – cena będzie na pewno w pierwszej kolejności uzależniona od pierwiastków wykorzystanych do jego produkcji oraz ich procentowej zawartości.
- Zapotrzebowanie przemysłu na dany surowiec – cena miedzi oraz cynku, czyli głównych pierwiastków stopu, uzależniona jest od produkcji przemysłowej. Wraz z jej wzrostem, wzrastają również ceny mosiądzu.
- Koszty związane z wytwarzaniem – technologie wykorzystywane w produkcji mosiądzu wpływają bardzo znacząco na cenę danego metalu. Wszystko zależy od rodzaju obróbki i wykorzystanych do tego narzędzi, niezbędnych do jego dalszego przetwarzania. Na cenę znacząco wpływają również koszty energii: prądu, gazu oraz paliwa.
- Ilość zapasów surowców do produkcji mosiądzu – im wyższa przy rosnącej koniunkturze, tym ceny metalu wzrastają wolniej. Przy obniżającej z kolei szybciej spadają.
- Popyt i podaż – cena zależy też od popytu oraz podaży na dany surowiec. Bardzo ważne jest też to, na ile przydatny jest dany pierwiastek w różnych dziedzinach gospodarki. Cena jest uzależniona od wydobycia i pozyskiwania surowców między innymi przez huty.
Aktualna cena za mosiądz, złom i metale kolorowe – Cennik skupu złomu Volhartmetal
Sprawdź aktualne stawki za metale kolorowe poniżej:
Cena mosiądzu w skupie złomu w 2024 roku – podsumowanie
Chcesz sprzedać mosiądz żółty, złom aluminiowy, żeliwo lub złom stalowy? Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, ile kosztuje kilogram mosiądzu, zachęcamy skontaktować się z pracownikiem naszej firmy. Można to zrobić poprzez e-mail, telefon lub osobiście, odwiedzając biuro naszego skupu złomu.
e-mail: biuro@volhartmetal.pl
tel.: +48 531 870 905
tel.: +48 721 681 975