Informujemy, że w dniu 02/01/2024 nasza firma będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia.
ile kosztuje aluminium

Aluminium – Co to za złom? Ile kosztuje złom aluminium na skupie? Cennik złomu 2024

Czym jest aluminium? Gdzie można je znaleźć? Co wpływa na cenę aluminium na skupie złomu? Przeczytaj wpis i poznaj odpowiedź na te pytania.

Złom aluminium – co to?

Aluminium jest to metal lekki, pozwalający na wykorzystanie tej właściwości w produkcji różnego rodzaju podzespołów i konstrukcji. Często występuje  pod postacią stopów z miedzią, żelazem, krzemem, magnezem lub manganem. Metal ten i jego stopy są bardzo łatwo spawalne różnymi metodami.

Aluminium – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Z aluminium bardzo często wykonywane są całe obudowy lub tylko ich fragmenty – a mowa o urządzeniach przenośnych typu: telefony, tablety, notebook’i. Niewielka masa i duża trwałość aluminium sprawiają, że ten surowiec jest  wykorzystywany do tworzenia lekkich konstrukcji o wysokiej wytrzymałości – „szkieletów” laptopów, smartfonów, licznych sprzętów AGD. Wciąż najpopularniejsze są jednak aluminiowe obudowy pralek czy lodówek. 

Właściwości aluminium ceni także branża motoryzacyjna. Z odpornego na korozję metalu powstają dystanse do kół, tuleje, koła zębate i różnego rodzaju nakrętki. Czyste aluminium stosowane jest jako przewody elektryczne, do wytwarzania folii, proszków do platerowania naczyń, farb i jako składnik stopów.

Ma ograniczone zastosowanie ze względu na niską wytrzymałość, bardzo szeroko stosuje się jednak różne jego stopy. Te wykorzystywane są w praktycznie każdym przemyśle.

ile kosztuje aluminium

Ile kosztuje aluminium na skupie złomu? Co ma wpływ na cenę złomu aluminiowego? 

Ceny aluminium na skupie złomu mogą być rozbieżne. Inaczej wyceniane będą np. felgi aluminiowe a inaczej kilogram malowanych profili. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia złomu, postaci oraz składu. Warto pamiętać, że tym wyższa cena im lepsza specyfikacja sprzedawanych odpadów. Bardzo duży wpływ na cenę metali mają notowania na giełdzie, a także siła polskiego złotego.

Ile kosztuje aluminium – Ceny na giełdzie

Wartość aluminium w 2020 roku osiągnęła 1500 dolarów za tonę, a to wszystko po to, by dwa lata później zwiększyć swoją wycenę o blisko 100%, nawet momentami zbliżając się do granicy 4000 dolarów.

źródło https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ALUMINIUM

Po tak mocnych wzrostach, ceny aluminium zanotowały tak samo wysoki spadek, który zapoczątkowany został już w drugiej połowie marca 2022 roku. Jednak ceny nie powróciły do poziomów z 2021 roku, ale jego dynamika była porównywalna, lub nawet wyższa niż wcześniejsze wzrosty. W przypadku cen za złom aluminium w 2023 roku mogliśmy zauważyć ogromną zmienność. 

Jak widać, wzrost cen za ten surowiec na przestrzeni lat jest dosyć znaczący. Analitycy Goldman Sachs opublikowali nową prognozę cen aluminium, a na okres największej stabilizacji wartości tego metalu wyznaczyli środek obecnej dekady.

Cena złomu aluminium 2024 – Aktualny cennik

Jeśli jesteś w posiadaniu złomu aluminium i rozważasz jego sprzedaż, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu lub zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie.

Chcesz poznać aktualne ceny za odpady metalowe, w tym felgę, chłodnicę, puszki aluminiowe itp.?

Sprawdź aktualny cennik skupu złomu aluminium poniżej: 

Trwa pobranie danych z giełdy London Exchange, abyśmy mogli zaproponować najlepsze ceny surowców w tym momencie. Prosimy o 5 sekund cierpliwości.skup węglika spiekanego

7 powodów, dlaczego warto mieć stałego odbiorcę złomu

Dowiedz się, dlaczego znalezienie jednego partnera może uratować Twój biznes.
Zobacz więcej artykułów

Solidne artykuły o metalach i nie tylko

Dla nas metale znaczą więcej, dlatego poświęciliśmy im nasz cały blog.